Srpen 2014

Hvězdami to začalo ...

23. srpna 2014 v 0:07 | Mikoláš Chromík |  O přírodě


Zdravím Vás přátelé ...

Procházím se parkem, dívám se na živé stromy, zelenou trávu, mravence, zkrátka na všechno v mém okolí. Je fascinující, že člověk se psem, jdoucí naproti vám, neví, že to vše okolo je důsledkem výbuchu - agonické smrti hvězdy.Věci okolo nás se skládají z molekul. Molekuly se zase skládají z atomů a atomy zase z jádra a obalu. V jádře jsou protony s kladným elektrickým nábojem, neutrony, které náboj nemají, a v obalu elektrony, které jsou záporně nabité. A protože nesouhlasné náboje se přitahují, jsou elektrony přitahovány ke kladně nabitým jádrům. Jádra se od sebe liší, například jádro železa má dvacet šest protonů, dusík sedm a o jeden více má kyslík. Druhy prvků se liší jen protonovým číslem, které právě udává počet protonů v jádře atomu. To znamená, že pokud bychom přidali jádru dusíku jeden proton, byl by z něj kyslík, který dýcháme (plynný kyslík je ovšem dvouatomová molekula).

Měnit vnitřní strukturu jader atomů je však velmi náročné, jen pár věcí to dokáže. Po Velkém třesku zde byly jen vodík, helium a nějaké stopové množství lithia, beryllia a bóru. Z nich pak hvězdy ve svém nitru tvořily prvky od uhlíku až po ty nejtěžší. Bylo to potřeba. Například živé soustavy se skládají z tzv. biogenních prvků a to jsou základní stavební kameny organické chemie. Mezi tyto prvky patří uhlík, kyslík, dusík, síra, fosfor a mimo jiné i vodík.

Hvězdy to zvládají díky tomu, že mají vysokou teplotu v jádře, kde dochází právě k oněm termonukleárním reakcím, které vytváří z prvků lehčích těžší. V každém tělese okolo nás se nějakým způsobem pohybují částice. Pohybují se tím rychleji, čím vyšší mají teplotu. Částice v tělese, které má teplotu 50 °C, se pohybují o něco rychleji než v tělese, které má teplotu třeba 10 °C. Základní termonukleární reakce je slučování jader vodíku (tedy protonů) na jádro hélia. Jenomže víme, že jádra jsou kladně nabitá a poměrně velkou elektrickou silou se souhlasné náboje odpuzují. Proto nitra hvězd musí mít vysokou teplotu - minimálně 7 milionů kelvinů. Při této teplotě se jádra pohybují dostatečně rychle, takže mohou překonat elektrickou odpudivost a dostanou se tak k sobě velmi blízko. To je velmi důležité, protože v tento moment začne působit silná jaderná síla, která má velmi malý dosah, ale na krátkých vzdálenostech se jí žádná jiná síla nevyrovná. Je jako malý pevný hák, který funguje mezi částicemi v jádře.


Velikost teploty v jádře je závislá na hmotnosti hvězdy. Pokud má hvězda hmotnost nižší než 8 % hmotnosti Slunce, nedokáže dosáhnout s pomocí vlastní tíhy směrem do středu teploty 7 milionů °K, která je nutná pro zapálení termonukleárních reakcí, při nichž vzniká i "světlo" v gama oboru. Taková "hvězda" se nazývá hnědý trpaslík, je to spíš něco mezi hvězdou a planetou. Pokud má hmotnost nad 8 % hmotnosti Slunce, už smršťuje své těleso natolik, aby tam vzrostla teplota na tu, kterou k reakcím potřebujeme. Když se reakce rozeběhne, smršťování ustane. Nastává rovnováha mezi tepelným tlakem, který je zapříčiněn uvolňováním energie z reakcí směrem ven a gravitačním smršťováním směrem do středu hvězdy. Tato vyrovnanost se nazývá hydrostatická rovnováha.

Jestli se vám článek líbil, tak vám tímto nabízím přehled o všech nově vydaných:


Za hranicí představivosti ...

22. srpna 2014 v 18:59 | Mikoláš Chromík |  O společnostiZdravím Vás přátelé ...
Nemohl jsem si nevšimnout, jak málo lidí se podívá nahoru na oblohu hned, když vyjdou ze svého domova. Naopak hodně lidí se kouká hlavně na to, aby o něco nezakopli. Ale ti z nás, co se díváme, co tam vidíme?

Mnoho z Vás již určitě bylo někde v lese, nebo na poli. Pokaždé když se po takových místech procházíme, máme pocit, že vidíme to, co každý den, hlavně my měšťané, nepotkáváme. To je ale pořád ještě málo, a snad si i myslím, že je to omezený pohled. Protože když se podíváme za jasné noci na oblohu, uvidíme další svět přírody v novém větším rozměru. Pakliže se podíváme dalekohledem, tak jeho velikost pro nás okamžitě, exponenciálně roste.

Dnes víme, že nejsme ve vesmíru žádným ideálem. Dokonce sázíme na to, že až budou cesty do kosmu natolik zlevněny, jako cesty po Atlantiku lodí, zpřístupní se kosmos široké veřejnosti a změní se lidské myšlení jednou pro vždy. Pokud se budeme dívat na hvězdy, planety, komety atd. stále častěji, začne nám docházet, že tupý lidský egoismus nemá smysl! Ve vesmíru plném možností určitě ne. Uvidíme vlastní, neuvěřitelnou maličkost, ale náš duch mnohonásobně poroste.

Dnes většina lidí věří, že v minulosti nás navštívily bytosti od jiných hvězd. Představme si, že by nás navštívili teď. Zůstal by u nás válkám smysl? Začneme se stydět za současný stav našich systémů před vyspělejšími možnostmi jiných civilizací? Myslíte, že mocnost s takovou technologií, cestovat mezi hvězdami, by nás nechala rozšiřovat naše zkázonosné chování dále do kosmu? Budeme už myslet na lepší budoucnost dalších generací?


Nechávám na lidském svědomí další kráčení.

Jestli se vám článek líbil, tak vám tímto nabízím přehled o všech nově vydaných:

Managment působnosti nejen v ulicích

20. srpna 2014 v 15:11 | Mikoláš Chromík |  O retuši současnostiZdravím Vás vážení …

Šli jste jednou takhle na ulici a zastavil vás potulný obchodní agent s jistou nabídkou? Jestli ne, buďte za to rádi, jestli ano tak pozorně čtěte. Samozřejmě pro ty, co to "štěstí" neměli, to bude taky velmi dobrá prevence.

Tito lidé, agenti, jsou znalí tzv. managmentu působnosti, což je soubor několika technik, s pomocí jíž ovlivňujeme názory druhých. S pomocí řeči těla a důrazu v intonaci hlasu dokážeme přesvědčit druhého, že máme pravdu a to i kdyby naše tvrzení byla zcela milná.
Tím nechci říci, že ovlivňování názorů je nějak špatné. Všichni to děláme každý den v jakoukoli chvíli, když jsme přítomni něčí společnosti. To je taky ten důvod, proč si těžce pamatujeme jména hned po seznámení, protože se celou dobu, hned po výměně jmen, soustředíme na to, abychom udělali dobrý dojem. Nedáváme příliš pozornosti tomu, co říká.

Jsme tak vnitřně zkrátka naprogramovaní, je to jazyk vyšší priority, přirozený, protože se nikdy ve společnosti necítíme, že jsme herci, nebo že někým manipulujeme. Je to na každém zvláště, jak se umí sžít s ostatními.

Zbraní se tito techniky stávají ve chvíli, kdy o nich nabudeme vědomí, třeba prostřednictvím knížek. Najednou nám může v hlavě začít šrotovat, jak využít řeč těla apod. ve vlastní prospěch. Tak začnete experimentovat, rozšiřovat si znalosti, dovednosti a zjistíte, že to vážně funguje. Že snad na 90% dokážeme každého přesvědčit o správnosti svého postoje.

Obchodní agenti to dělají přesně takto, mám za to, že v managmentu působnosti jsou určitě jako obchodníci školení. Chodí ve dvou osobách - což je velká výhoda, protože my většinou chodíme po jednom, sami. Zastaví Vás a pak vás zpracovávají pohledy, gesty a intonací hlasu. Vy takovouto společnost, když jdete ven, vůbec neočekáváte, jste překvapeni. Dokonce většinou takhle někam spěcháte. Zaskočí Vás, ovlivňují Vás, řeknou "Hele, máme tu pro Vás prima nabídku!!!" a hup, podpis je na světě.

Mohou vám také říci, že daný produkt si můžete pouze vyzkoušet na dobu dvou týdnů a pak Vám zavolají, zda chcete v tom pokračovat dál. To je ale vyčůraný trik! Protože právě po této době už zmizí poslední možnost podepsanou smlouvu zrušit.

Tedy:

Rada pro ty, co je v blízké minulosti potkali: Jestli to je méně, než 14 dní, tak Vám doporučuji si okamžitě zjístit, co jsme podepsali, nebo budete platit jako mourovatí po dobu pár let. Do čtrnácti dnů, máte ze zákona právo jakoukoli smlouvu zrušit!
Rada pro ty, co je nepotkali, ale můžou potkat: Nedávejte se s nimi do řeči, Vy skutečně totiž pospícháte! Ujede Vám vlak!

Managment působnosti je sice zbraň, ale nemůžeme říci, že je špatná. Špatná je tehdy, pokud tato zbraň je namířená špatným směrem. Já říkám, že pokud máme šelmy postavené za špatnou věc, musí být i šelmy postavené za tu dobrou. Je důležité, abychom se vzdělávali a věděli o takovýchto věcech, abychom se uměli, moji drazí přátelé bránit, abychom uměli a mohli pomáhat druhým, tedy užívat znalostí ve prospěch kolektivu.


Pozn.: Já už něco z managmantu působnosti znám. Díky tomu že to znám, tak okamžitě poznám, když to na mě někdo zkouší. Je to podobné náhlé silné alegrické reakci :-).


Více o řeči těla a managmentu působnosti v knize: Tajná řeč těla (Lewis)

Jestli se vám článek líbil, tak vám tímto nabízím přehled o všech nově vydaných, včetně dalších informací:


Jsem zde, abych rozdal sebe ...

19. srpna 2014 v 19:22 | Mikoláš Chromík |  O autoroviZdravím všechny, co zavítali na můj blog.

Svůj profil mám na stránce, iniciativy Global generation.
Na Global generation jsem přesunul většinu svých aktivit. Na blog však píši stále, abych se mohl podělit o více osobní záležitosti. Zde mohu psát více čistě z vlastního pohledu.

Nově (r. 2018) jsem založil také další blog: Objeveno.

Hned na začátku vás chci informovat, že reklamy na mém blogu mi nic nevydělávají, jsou tu ku prospěchu zprostředkovatelů webu blog.cz. Kdyby bylo po mém, žádné by tu nebyly! Smějící se

(Pssst ... pokud máte Adblock, trápit vás to nemusí.)Upozornuji, že nevhodné komentáře a jejich pisatele, kteří se mě snaží zkontaktovat vulgárními a urážlivými způsoby mažu a blokuji! Podporuji jen diskuzi s úctou ke všem zůčastněným stranám.


Pokud by mě chtěl někdo kontaktovat, tak může na e-mail: mikolas.chrom.astro@gmail.com

Chcete-li mít přehled o všech právě vydaných článcích a nevydaných zajímavostech, pak vás zvu na svou fb stránku:
Z mých fb statusů (vše mé autorství):

"I ve světě demokracie, to co je v mysli, projevuje se navenek. Máš v něm nad sebou pána, pokud jsi v mysli otrokem. Pokud jsi v mysli svobodný, jsi pánem. Bohužel mám pocit, že většina lidí u nás má v mysli otroctví."

"Možná bychom se měli začít zabývat tím, co skutečně můžeme ovlivnit - sami sebou."

"Ve středověku se mozková onemocnění považovala za posedlost démony, za nimiž stál sám ďábel. Dnes se projevy neurózy a méněcennosti považují za zlo a hřích. Vyléčíme-li neurózu, již na světě nebude nic, co bychom mohli dále mylně nazývat zlem."

"Myslím, že anarchismus neexistuje, v takovém společenství by jen politiku nahradilo náboženství ..."

"Když hrajete hloupého, žije se hned líp, nikomu nemusíte pořád něco vysvětlovat, protože to od vás nikdo nečeká ..."

"Slovo děkuji, panenko skákavá, kam mě to slovo ještě zanese, jedno z nejpodceňovanějších slov má takou neuvěřitelnou moc."

"Lepší jeden šťastný, než dva nešťastní ne? Ten nešťasný se aspoň může naučit, jak být šťastný od toho šťastného. To bych byl rád, kdyby to lidi pochopili."

"Dokonalost nepramení z potlačení sama sebe k něčemu, ale přijetí sama sebe přesně takového, jaký jsi, než se tě někdo snažil změnit."

"Člověk by si měl vážit toho, co je divné, protože normálnost je jed."

"Mám dvoje vize, které bych chtěl uskutečnit a potřeboval bych na ně dva životy. A přitom je okolo spousta lidí, co se svým životním časem bezmyšlenkovitě mrhají ..."

"Každý říká, že na nikoho není spolehnutí, to pak ale znamená, že společnost je plná spolehlivých lidí...."

"Možná, že kdyby si lidé uvědomili, že není nic úžasnějšího, než ty chvíle, kdy něco tvoří, tak by se v tom již nikdy nenechali omezovat. Jsou to ty chvíle, kvůli kterým skutečně stojí za to být člověkem."

"Člověk by si přál být v klidu, ale pořád platí, že neví co sám chce."

"Socialisté už zase slibují, že dají lidem peníze .... Víte jak to udělají? ... Nejdříve vám je skrze zvýšené daně vezmou a pak dají někomu jinému ... ten byl dobrý ne? :-D"

"Naše vědomí toho, co nechceme vychází ze soudu nad druhými, kteří takoví jsou. Pokud se však zamýšlíme nad tím co chceme, soudu bližních se to vůbec netýká."

"Víte, často se ptám, jak by to u nás vypadalo, kdyby se naši "vládcové" před každým svým rozhodnutím nejdříve podívali dalekohledem na noční nebe. :) Aby si nejprve uvědomili, jak malí jsme."

"Kterýž to kretén napsal živnostenský zákon ..."

"Všichni jsme politikové a to buď špatní, nebo dobří"

"Říkají, že politika se dělá o nás bez nás a že se o to nemáme co starat ... ale až se těmto sáhne na soukromé vlastnictví, tak už nebudou chtít, aby se dělala bez něho ... ach to pokrytectví a méněcennost"

Královna ohně, větru

19. srpna 2014 v 3:18 | Mikoláš Chromík
Vidím jen pohled ztemněný
tvůj úsměv proniká zářivý
a není pocit ukradený
pocit přítomnosti tvou stvořený

když vítr rozčesává vlasy tvé
a plamenem se jich dotýká
tak začarují oči mé
a do pavučin zaplétá

když měsíc chodí spát
ty větrem začneš vát
a s plamenem se domlouvat
já nemám duvod s tě bát
já chci sdílet s tebou
z větru ohně šat
už si nechci hrát na hledanou

když vychází slunce
pojď tam se mnou
buď se mnou do konce
počkáme pod hvězdou
sečkáme až všechny spadnou

Živý vesmír

19. srpna 2014 v 3:06 | Mikoláš Chromík |  O přírodě
Elektromagnetické záření k nám z hvězd na obloze nepřichází netknuté. Mezihvězdný prostor totiž není úplně prázdný. Je v něm mezihvězdná hmota tvořená prachem, různými atomy a organickými i anorganickými molekulami. Tato mezihvězdná hmota odklání a pohlcuje záření hvězd. My pak pozorujeme malou tmu v dané vlnové délce ve spektru, jinak řečeno, ta hmota zacloní kousek elektromagnetického spektra, říkáme tomu absorpční čára. Jev, který způsobuje změny světla hvězd působením mezihvězdné hmoty, se nazývá mezihvězdná extinkce.

Dané absorpční čáry jsou vždy charakteristické pro jeden materiál. Jsou nezaměnitelné jako čárový kód, podle kterého přesně víme, jakého složení ta mezihvězdná hmota je. Nějaký čárový kód je třeba pro dusík, úplně jiný zas pro kyslík.

Ze spekter hvězd už víme, že 20 % uhlíku z mezihvězdné hmoty je v tělech organických molekul nejen v našem galaktickém prostoru, ale i v galaxiích jiných. Bylo také objeveno velké množství aminokyselin, polycyklických aromatických uhlovodíků, PAH (polycyclic aromatic hydrocarbons), nebo dokonce i PANH (polycyclic aromatic hydrocarbons with nitrogen, obr. 10), které navíc obsahují biogenní prvek dusík. U nás tyto sloučeniny známe jako součást zplodin z ropy, uhlí a plynu. Mohou ale také být organického původu vytvořené živými soustavami a to je pro astrobiology, kteří hledají život ve vesmíru, velmi zajímavé. Uvádí se, že organická tvorba těchto polycyklických aromatických sloučenin je hravější než anorganická, a tedy snadněji vysvětlitelná. Jejich původ ve vesmíru ještě není úplně vysvětlen.

PAH a PANH vznikají také rozkladem mikroorganismů. Vypadá to, jako by to byly zbytky mrtvých tělíček dávno mrtvých mikrobů. Logicky si řekneme, že museli být někdy živí a jestli tam ještě nějací jsou. Pro vás překvapivá odpověď asi bude, že zřejmě ano.Tento závěr opět vychází ze zkoumání hvězdných spekter, doslova se našly jejich otisky v záření. Zatím není lepší vysvětlení, proto předpokládáme, že kdyby tomu tak bylo, potom bychom měli obrovské množství živých bakterií, asi 1033 tun.

Určitě si říkáte, jak je to možné. Vždyť vesmír je velmi nepříznivý jak extrémními teplotami, tak i škodlivým zářením. My dnes už známe skupinu mikroorganismů jménem extrémofilové. Jsou schopni přežít velké mrazy i horka. Například Deinococcus radiodurans žije v jaderných reaktorech s 3000krát silnějším ozářením, než je schopen snést člověk. V tělech kosmických poutníků prostě stačí jen zbavit vody (sublimací) jejich tělíčka a jsou takto schopny přežít bez potravy několik milionů let, aniž by se poškodila jejich DNA.

K přežití mikrobů při dlouhém mezihvězdném putování pomáhají asteroidy. V jeho tělese jsou chráněny proti záření a mají tam dokonce i potravu v podobě anorganických sloučenin. Anorganickými sloučeninami se vyživují chemotrofní organismy. Tuto variantu předpokládá asteroidální panspermie, neboli litopanspermie.

V konceptu kometární panspermie cestují mikrobi v kometách. Mají zde nejen potravu jako chemotrofní organismy, ale také vodu jako prostor k rozmnožování. Kometární jádro se při každém přiblížení ke své hvězdě trochu roztápí a je v něm kapalná voda. A jak tak pořád periodicky krouží, je možné, že narazí do nějaké planety a "infikuje" ji životem. Představujeme si, že podobně se to mohlo stát i u nás.

Díky prakovému efektu, gravitačnímu manévru, který zprostředkovávají planety joviánského typu (Jova lat. Jupiter), se mohou tyto komety nesoucí uvnitř sebe život vymrštit dál a nést semena života k jiným planetárním systémům.

Řízená panspermie je poněkud odlišná. Inteligentní civilizace posílá zárodky života v kosmických lodích do všech možných planetárních soustav.


V Indii s pomocí balonové sondy pochytali prachová zrníčka s mikroby ve výšce 40 km nad zemí - ve stratosféře. Je velmi pravděpodobné, že nejsou ze Země, ale z vesmíru, protože zde není žádné proudění, které by prachová zrna vynesla tak vysoko. Díky tomu už asi máme první důkazy o existenci mimozemského primitivního života. Což je trestuhodné pro média, které o tom ani nešpytnou!! (Tento objev už byl údajně ale vyvrácen, ale to nevadí, pořád je toho dost.)

Jestli se vám článek líbil, tak vám tímto nabízím přehled o všech nově vydaných:


Co je důležité, je neviditelné

16. srpna 2014 v 21:45 | Mikoláš Chromík |  O společnostiŘíkali jste si někdy, k čemu jsou modelky, fotbalisté a další celebrity? Nepřipadá vám někdy, že tito lidé jsou zbyteční? Fotbalista kope do míče a nestará se o blaho světa a modelka se tupě usmívá na molu před objektivy a s oblečením, které často skoro nic nezakrývají. Jakou mají hodnotu užitečnosti pro lidské společenství? Kladnou nebo zápornou?

Účelem lidských asociací je služba jednotlivcům, aby měli jistoty a prostředky k růstu. Máme tu vědce, kteří se každým dnem blíží k řešení různých krizí technickými prostředky. Šlo by to rychleji, kdyby nám v tom nebránila hloupost lidstva vycpávat velkými penězi "průmysly" či jisté skupiny "moudře hospodařících" lidí. Velká část financí jde do zábav, jejichž smyslem je ukojit rozmar svého ega, nikoliv skutečně potěšit druhé. Populární jsou především celebrity, které jezdí v drahých sportovních automobilech. V televizním zpravodajství, potažmo bulváru se dozvíme, kdo si dal po hubě pěstí kvůli Ivetě Bartošové a že někdo zapomněl uvázaného psa u patníku. Očividně to jsou závažné problémy lidstva. Nemůžu se zbavit dojmu, že nás média schválně odlákávají od skutečných problémů. Asi chtějí, abychom se také ztráceli sami v sobě a ostatní aby nám byli šumák. Prosté informační hodnoty se ve sdělovacích prostředcích zcela ztrácejí. Když si to uvědomujeme, dochází nám, že není důvod se ptát, proč že naprostá většina mladých lidí má za svůj životní cíl být bohatý, mít auto apod. pak nemáme lidi, jejichž životním cílem by bylo řešení důležitých problémů v daném oboru. Proč by to taky dělali, když za kopání do míče budou odměněni nesčetněkrát více?! Proč by to dělali, když podle medií celebrity na večírcích důležitější než lidi s pracujícím mozkem?! Vytrácí se pluralita myslí, domnívám se, že vedoucí organizace o tom vědí a máme tak důvod, proč jít na Hrad a říci že to má být jinak.

Proč jsou celebrity odměňovány milióny, když velký zlomek planety stále trpí hladem a nemocemi? Proč je těmto lidem věnována pozornost a mají velkou popularitu? To je příčina ztráty vědomí lidí o důležitých věcech pro život a jeho ceně. Když o problémech nevíme, neřešíme je a pak jen narůstají jako škodlivý parazit. Zbývá otázka, co s tím uděláme?

-----------------------------------------------
Poznámka psána dne 5. 6. 2016: Toto je starší článek, moje vědomí bylo ještě někde jinde a některé věci mohou někomu připadat trochu extrémistické. Nicméně se nedá říci, že by to nebylo ani trochu založeno na pravdě, nebo že by to nepocházelo z pravdicých stimulů. Je to názor kluka, který viděl svět trochu jinak, ale viděl ...


Jestli se vám článek líbil, tak vám tímto nabízím přehled o všech nově vydaných: