Živý vesmír

19. srpna 2014 v 3:06 | Mikoláš Chromík |  O přírodě
Elektromagnetické záření k nám z hvězd na obloze nepřichází netknuté. Mezihvězdný prostor totiž není úplně prázdný. Je v něm mezihvězdná hmota tvořená prachem, různými atomy a organickými i anorganickými molekulami. Tato mezihvězdná hmota odklání a pohlcuje záření hvězd. My pak pozorujeme malou tmu v dané vlnové délce ve spektru, jinak řečeno, ta hmota zacloní kousek elektromagnetického spektra, říkáme tomu absorpční čára. Jev, který způsobuje změny světla hvězd působením mezihvězdné hmoty, se nazývá mezihvězdná extinkce.

Dané absorpční čáry jsou vždy charakteristické pro jeden materiál. Jsou nezaměnitelné jako čárový kód, podle kterého přesně víme, jakého složení ta mezihvězdná hmota je. Nějaký čárový kód je třeba pro dusík, úplně jiný zas pro kyslík.

Ze spekter hvězd už víme, že 20 % uhlíku z mezihvězdné hmoty je v tělech organických molekul nejen v našem galaktickém prostoru, ale i v galaxiích jiných. Bylo také objeveno velké množství aminokyselin, polycyklických aromatických uhlovodíků, PAH (polycyclic aromatic hydrocarbons), nebo dokonce i PANH (polycyclic aromatic hydrocarbons with nitrogen, obr. 10), které navíc obsahují biogenní prvek dusík. U nás tyto sloučeniny známe jako součást zplodin z ropy, uhlí a plynu. Mohou ale také být organického původu vytvořené živými soustavami a to je pro astrobiology, kteří hledají život ve vesmíru, velmi zajímavé. Uvádí se, že organická tvorba těchto polycyklických aromatických sloučenin je hravější než anorganická, a tedy snadněji vysvětlitelná. Jejich původ ve vesmíru ještě není úplně vysvětlen.

PAH a PANH vznikají také rozkladem mikroorganismů. Vypadá to, jako by to byly zbytky mrtvých tělíček dávno mrtvých mikrobů. Logicky si řekneme, že museli být někdy živí a jestli tam ještě nějací jsou. Pro vás překvapivá odpověď asi bude, že zřejmě ano.Tento závěr opět vychází ze zkoumání hvězdných spekter, doslova se našly jejich otisky v záření. Zatím není lepší vysvětlení, proto předpokládáme, že kdyby tomu tak bylo, potom bychom měli obrovské množství živých bakterií, asi 1033 tun.

Určitě si říkáte, jak je to možné. Vždyť vesmír je velmi nepříznivý jak extrémními teplotami, tak i škodlivým zářením. My dnes už známe skupinu mikroorganismů jménem extrémofilové. Jsou schopni přežít velké mrazy i horka. Například Deinococcus radiodurans žije v jaderných reaktorech s 3000krát silnějším ozářením, než je schopen snést člověk. V tělech kosmických poutníků prostě stačí jen zbavit vody (sublimací) jejich tělíčka a jsou takto schopny přežít bez potravy několik milionů let, aniž by se poškodila jejich DNA.

K přežití mikrobů při dlouhém mezihvězdném putování pomáhají asteroidy. V jeho tělese jsou chráněny proti záření a mají tam dokonce i potravu v podobě anorganických sloučenin. Anorganickými sloučeninami se vyživují chemotrofní organismy. Tuto variantu předpokládá asteroidální panspermie, neboli litopanspermie.

V konceptu kometární panspermie cestují mikrobi v kometách. Mají zde nejen potravu jako chemotrofní organismy, ale také vodu jako prostor k rozmnožování. Kometární jádro se při každém přiblížení ke své hvězdě trochu roztápí a je v něm kapalná voda. A jak tak pořád periodicky krouží, je možné, že narazí do nějaké planety a "infikuje" ji životem. Představujeme si, že podobně se to mohlo stát i u nás.

Díky prakovému efektu, gravitačnímu manévru, který zprostředkovávají planety joviánského typu (Jova lat. Jupiter), se mohou tyto komety nesoucí uvnitř sebe život vymrštit dál a nést semena života k jiným planetárním systémům.

Řízená panspermie je poněkud odlišná. Inteligentní civilizace posílá zárodky života v kosmických lodích do všech možných planetárních soustav.


V Indii s pomocí balonové sondy pochytali prachová zrníčka s mikroby ve výšce 40 km nad zemí - ve stratosféře. Je velmi pravděpodobné, že nejsou ze Země, ale z vesmíru, protože zde není žádné proudění, které by prachová zrna vynesla tak vysoko. Díky tomu už asi máme první důkazy o existenci mimozemského primitivního života. Což je trestuhodné pro média, které o tom ani nešpytnou!! (Tento objev už byl údajně ale vyvrácen, ale to nevadí, pořád je toho dost.)

Jestli se vám článek líbil, tak vám tímto nabízím přehled o všech nově vydaných:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama