(Ne)zájem jako měřítko vyspělosti

17. května 2015 v 10:55 | Mikoláš Chromík |  O společnostiVážení přátelé,

dnes se lidé zaměřují hlavě na svůj vlastní osobní úspěch. Pomalu přestáváme vnímat svět okolo a propadneme svým cílům. Do určité míry to není špatné, ale nesmíme být bezohlední, vůči svému okolí. Chování typu "navyšovat, navyšovat" je vskutku zkázonosné.


Jak už jsem v mnoha článcích zmínil, je dobré, když má člověk individuální názory, představy a cíle. Pokud si ovšem vezmeme společnost se vším i s jejími temnými stránkami, můžeme být výkonnostně měřeni podle míry bezohlednosti a nezájmu (podíl lidí bez domova, nezaměstnaných, negramotných atd. v daném regionu), který zaséváme na našem vlastním území takovéto asociace.

Víte, máme za to, že jen lidé, kteří něco umí, jsou úspěšní a proto nejdůležitější, tvoří lepší svět… chyba!!! Lepší svět, jako celek, se nedá vytvořit bez srdce. Co lidé postižení, nemocní, negramotní, či neschopní se o sebe postarat? Často máme za to, že si za to můžou sami, v některých případech to tak i možná bude, ale co znamená být člověkem? Lidské je i odpouštět.


Měřítkem vyspělosti dané civilizace není výška celkového výdělku či velikost zbraní a ani dokonce míra využití explozivních technologií (spalovací motory a podobné, životnímu prostředí nebezpečné věci). Skutečným měřítkem vyspělosti civilizace je to, jak dobře je schopná se postarat o své nejslabší články. A ještě to, zda dokážeme myslet svědomitě na budoucnost daného celku.

Trochu odbočím a řeknu, že při tomto názoru se musíte podívat na planetu Zemi z vesmíru, jako byste byli mimozemšťané… a podle čeho byste nás hodnotili? Podle úrovně technologií a rychlosti komunikací? To asi těžko, pokud jste sem přiletěli ze vzdálených hvězd, budete nepředstavitelně vyspělejší. To co by ale pro ně bylo zajímavé, je chování, morálka, podle toho by nás zřejmě hodnotili.


Musíme si dát pozor, abychom se svým nezájmem nevědomě nevypěstovali strašáky v temných zákoutích měst, což už se děje. Vina nelze svést čistě na ně, protože vznikly chybami naší lidskosti. Tj. podle našeho známého přísloví "Kdo jak s čím zachází, s tím také schází!" a jedno je jisté, musíme s tím něco udělat.

Tedy můžeme se za to trochu stydět, že je to vedeno, tak jak je. Avšak pěkné je i uvědomění, že vyřešení těchto věcí, nám navrátí naši tvář. Totiž lidé, vyhlížející z různých důvodů neschopně, mají pro nás schované dary -> když si jich všimneme, posílí to naši dobrou stránku lidskosti. Máme v moci měnit realitu okolo nás! To je klíč k odemknutí těchto darů a posune lidstvo na další level.

……

Zažívám teď maturitní období, takže píši strašně málo, ale řekl jsem si, že něco málo bych zase mohl napsat, abych úplně nevypadl z dráhy. A taky když na něčem pracuji, tak nepociťuji hlad -> netrpělivě vyhlížím oběd :-D.

Jestli se vám článek líbil, tak vám tímto nabízím přehled o všech nově vydaných:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama