Březen 2016

Povím vám o světě bez politiků

29. března 2016 v 17:41 | Mikoláš Chromík |  O společnostiDemokracie nefunguje, selhala v minulosti a selhává i teď - vždy selže. Důvod proč selhala ve starém Římě, je zde. V dějepisu jsme se na začátku učili pár principů, proč se historii vůbec učíme, a jeden z těchto principů zněl: "Abychom neopakovali chyby z minulosti". Tak proč opisujeme vládní systém, který v minulosti vždy padl? V době moderních technologií si můžeme dovolit lepší způsob organizace národa! Ale nejdříve pár řádků o té současné:


Všichni se hádají o tom, kdo volil dobře, ale každý svou volbu nemyslí špatně, nikdo z vás nemůže za to, že vaši důvěru zklamali….


To je uzavřený cyklus šílenství a je to krádež naší svobody, iluze, že se volbou dá něco změnit. Touto iluzí nás mohou kontrolovat, držet v "klídku" a za ní se všichni ochotně mezi sebou perou. Tak nevědomě, sami ochotně, děláme kouřovou clonu pro jejich machinace. Se službou lidu to nemá nic společného!

To jak se budeme mít, vůbec nezáleží na volbě, ale na samotné činnosti každého v kolektivu. Oni chtějí, abychom se hádali mezi sebou, a aby oni byli v klidu. Z toho pramení jejich moc.

Když volíte, máte prý právo nadávat, podle mě to je jen vyšší odrůda lenosti, volbou nám kradou svobodu a je to v podstatě tak, že někdo rozhoduje za nás o našem životě. A když dovolujeme, aby někdo samolibě rozhodoval o našich životech, pak nemáme právo nadávat!!!


Rozhodovat o stylu svého života musí přeci každý sám, jinak to není svoboda, o které pořád rádi bazírujeme. To je naše hloupost, že se sebou necháváme takhle zametat, nadávat právoplatně můžeme až tehdy, kdy se budeme činit, a nějaký takový šmejd nám práci pošlape ...

Už určitě existují koncepce (nemedializované samozřejmě), které dokáží zprostředkovat skutečnou vládu lidu, v době počítačových sítí, je to jisté. Nazvěme si to "multidemokracie", v níž bychom mohli hlasovat, přes počítačovou síť, autorizovaně o zákonech sami. Zároveň je i navrhovat.

Obyčejná demokracie je asi 1 500 let starým, krásným a utopickým mýtem, avšak její pád byl a vždy je jen otázkou času. Ve světle moderních technologií však přichází něco lepšího a stává se zastaralou a zapšklou.

Přijde na mě zával otázek týkajících se bezpečnosti tohoto rozhraní a já vám odpovím, že nejsem odborník skrze bezpečnost počítačových sítí, ale je jisté, že antivirové společnosti platí miliony dolarů hackerům, kteří pomáhají utvářet obranu vůči kyberzločinům. Přátelé, raději bych platil je za zajištění spolehlivosti takovéhoto systému, než abych ztrácel peníze v tunelech pro osobní prospěch dnešních vyžírků v parlamentu, kteří nevědí, co je to soucit. Hned bude na věci, které potřebujeme!


A nejsem ani architekt IT sítí, takže vám nepovím podrobnosti, jak přesně by to mělo fungovat, ale oni to určitě dokáží udělat, tak jak je potřeba.

Pak mi budete namítat, že stát musí řídit lidé, kteří dané věci rozumí. No víte, dokud z nás dělají blbce tak se svému hospodaření nikdy nenaučíme. Avšak půjde to! Které dítě hned začalo chodit, aniž by jedinkrát neupadlo?Jedině bolest, kterou si případně způsobíme sami, nás dovede ke změně uvažování a chováni. Tato změna bude krokem ke společné spokojenosti, sobeckost v takovém systému nebude mít místo. Mimochodem občanská revoluce na Islandu je příkladem toho, že když se iniciativy chopí obyčejní lidé, může se vše obrátit k lepšímu.

Ale určitě jsem pro, aby na takovém webu byly výukové video-tutoriály, rozdělené podle úrovně podrobností. Jestli vám na vašich životech záleží, tak jak říkáte, tak tomu třeba 5 hodin týdně věnujete. Jsme schopní tak dlouho nadávat u piva o tom, co všechno bychom změnili, lépe je když skutečně měnit začneme, než aby se nám naše odvaha a zápal rozplynuly v mrtvolném klidu kocoviny.


Nakonec můžeme zavést oddělené hlasovací komory. Zemědělci, nechť hlasují v zemědělství, učitelé a studenti o školství, dopravci o dopravě a tak dále.

Nikdy tu nebude taková spravedlnost, po které bychom toužili, člověk si vždy najde prostor pro svou chybu, ať chce, nebo ne, ale čím více se nás zúčastní, tím více bude riziko chyby matematicky minimalizované. Také bychom měli naprostou jistotu, že nám už nevládnou žádné satrapické loutky v režii někoho ve stínech.

Vymyslet se dá hodně a mnoho už bylo vymyšleno. Možná bychom společně kdeco vylepšili. Od té chvíle, bychom si byli jisti, na čem jsme. Docela by mě vaše návrhy zajímaly. Hurá do revoluce!

Důkaz, že nevíme komu dříve věřit, je ten, že za posledních 10 let se v parlamentu prostřídalo tucet stran jako na nějaké lehké děvě. A ti, kdo tu jsou pokaždé zhrzeni, jsme my! To co si přivlastňují, to, co do nich, ať už dobrovolně, či nevědomě pumpujeme, může být naše! Kam se jen poděl ten hrdý Český duch?

Moje první rada je nevolit, ignorovat je a tím, dle pravidel, kvórum neuzná minimální účast pro platnost voleb (u nás to bývá 50%). Bojkotovat systém, semknout se tak, jako se dokázali semknout lidé na Islandu. My však můžeme dosáhnout ještě lepší revoluce, bez jediného náznaku agrese! To je, jak se domnívám, nejlepší cesta k počátku změn. Hlas tomu svinstvu dává jen energii. Demokracie bude zmražena a nebude jiného východiska, než změny systému! Doufám, že to bude co nejdříve, nebo nám ti šílenci zdáni i vzduch a naplní si tím kapsu. Pokud si však myslíte, že změnu nepotřebujte, tak to přejděte.


Jestli se vám článek líbil, tak vám tímto nabízím přehled o všech nově vydaných, včetně dalších informací:
I v demokracii, když se objevovali ti, kteří bojovali za lidská práva, byli odstraněni. Doloženým příkladem ze starého Říma jsou bratři Gracchové. V moderním světě jsou přesnou paralelou bratři Kennedyovy. Po nich Martin Luther King a další.

Vzkaz plný naděje a inspirace pro nás od Islandu

26. března 2016 v 12:58 | Mikoláš Chromík |  O retuši současnosti
"Chtěli jsme dát lidem více práv, třeba právo navrhovat zákony. Demokratický systém mé země dosud kontrolovalo jen několik desítek bohatých lidí. Muselo se to rozbít," řekl Gunnarsson pro týdeník Respekt.

"Se mnou ten dluh nemá nic společného," vysvětlil tesař Jón Bergsson, proč je proti placení.

"Nevím, proč bych měli platit dluhy za darebáky, kteří si pořád žijí v luxusu," přisadil si pro změnu 63-letý operní pěvec Kristján Jóhannsson.

"Budujeme na Islandu spravedlivou společnost, kde všichni navzájem spolupracují. Naše různé pohledy obohacují celek a společně neseme odpovědnost za dědictví generací, vlasti a její historii, přírodu, jazyk a kulturu.
Island je svobodný a svrchovaný stát, založený na svobodě, rovnosti, demokracii a lidských právech.
Vlády by měly usilovat o blaho obyvatel, kultury a respektovat rozmanitost lidského života, země a biosféry.
Chceme podporovat mír, bezpečnost a štěstí mezi námi i budoucími generacemi. Rozhodli jsme se, že budeme spolupracovat s ostatními národy pro mír a respekt k zemi a celému lidstvu.
Ve světle tohoto předkládáme novou ústavu, která je nejvyšším zákonem v zemi, tak aby vše uvedené mohlo být respektováno. "

"Vůbec nejsme schopni odhadnout, jak náš návrh (ústavy) dopadne. Podporuje ho sice sociálnědemokratická premiérka, ale odmítá ho celá pravice a lobbují proti němu nejvlivnější podnikatelé, kteří se bojí omezení své moci," řekl Gudmundur GunnarssonVítám vás!


Chci vám předložit úžasný a skutečný příběh spojení lidí, který vypráví o výrazných změnách k lepšímu. Tyto změny na Islandu jsou výsledkem občanská revoluce, která vedla k procesu změny ústavy. Tento příběh a jeho důsledky vysoká politika EU tají.

Ještě v polovině roku 2006 růst islandského HDP přesahoval 5%. To Island stavilo mezi nejvýkonnější ekonomiky světa. Nicméně společně s tím rostla inflace a do roku 2008 kriticky vzrostla. Dne 20. 9. 2008 vládní intervence ve třetím největším finančním ústavu způsobila propad islandské měny na historické minimum. Začínalo docházet k vymáhacím žalobám ze strany partnerů Islandu, protože se dostali na pokraj státního bankrotu.

Lidi ovládl strach a nejistota tj. znamení skutečné krize. Vláda opakovaně navyšuje své požadavky vůči zemím, které jsou ochotné islandské ekonomice pomoci.Požadavky přesahují rámec skutečné potřeby. Dochází externímu zadlužení země a k prvním velkým demonstracím lidu, protože jim začalo být jasné, kdo to bude platit.


Dne 24. 11. 2008 se uskutečnila ještě vetší, a to dvoudenní demonstrace, onoho druhého dne byl dav agresivnější, protože policie nepropustila demonstrující, z předešlé demonstrace a udělala z nich politické vězně. Během tří až čtyř měsíců se počítá se zvýšením současné nezaměstnanosti z 2% na 10%. Je požadován odstup vlády a se stále silnějším odporem lidu dne 26.1 2009 vláda padla. Prostor před parlamentem byl hotovým bojištěm. Nezaměstnanost má v létě vystoupat o dalších 7%. V nových volbách zvítězila levice a poprvé v historii měla většinu.


Nová vláda ze zoufalosti pod nátlakem z finanční krize skočila do náruče EU. Avšak vzápětí islandská veřejnost se vstupem do EU stále více nesouhlasí. Levice prosadila zákon, který měl zajistit proudění peněz k Nizozemcům a Britům, proti vůli většinu lidu. Činilo to totiž 12 000 euro na jednoho Islanďana. Levice tak jedná s vidinou urychleného vstupu do EU.


Vlády Nizozemska a Británie však tuto záležitost ze své strany vetovali. Původní dohoda totiž zněla, že dluh bude vyplácen až do roku 2024 s danou úrokovou mírou. To se dělo v roce 2009 na začátku roku 2010 podepsalo 56 000 obyvatel Islandu petici, proti plánu vyplácení cizinců. S rozhodnutím v parlamentu podle průzkumů nesouhlasilo 70% lidí, petice žádá veto! Nechtějí platit za chybné a ziskuchtivé plány islandských bankéřů. Prezident zákon nepodepsal.
Dne 4. 2. 2010 se provalilo, že centrální islandská banka před možnými finančními problémy dávno před tím varovala. Vláda to utajila, aby se o tom věřitelé z jiných zemí nedozvěděli.

Ted mají problém s tím, že GB a Nizozemci chtějí peníze zpět. Britové označili Islanďany za nepřítele státu. Parlament opět schválil zákon, který měl celý dluh GB a Holandska zaplatit. Mělo to být 3,4 miliard eur s 5,5% úroků splacených do 14 let. Tím by každého občana zadlužila 15 000 dolary. Hned na to 23% obyvatel podepsalo petici prezidentovi, aby bylo uskutečněno referendum. Prezident okamžitě vyhověl a výsledkem bylo 93% hlasů proti!!!

Na důkaz toho, že obyvatelé Islandu požadují trest viníků, budou herci předčítat ve velkém divadle spis vyšetřující komise. Má 2000 stran a bude se číst 4 dny, lidé mohou vstoupit zcela bez platně. Bankéři, zodpovědní za toto neštěstí, vesele obchodovali dál. Největší vina je přičítaná několika politikům z bývalé vlády a ekonomům z centrální banky.

"Měli potřebné informace, ale nedělali to, co měli. Každý prstem ukazoval na toho druhého," uvedl předseda vyšetřovací komise Pall Hreinssen. Podle mě jedena z klíčových postav revoluce.Islanďané jsou určitě hodně vděční, za práci Palla Hreissona.

Dne 19. 4. 2010 Islandské obyvatelstvo pomstil výbuch sopky, popel zamořil letový prostor jak Velké Británie, tak Holandska. Pro Velkou Británii a jejich ekonomiku to byl citlivý zásah. (To je ale spíše taková zajímavost.)


Dne 8. 6. 2010 byli komunální volby, ve kterých si lidé dosadili do vlády umělce a podobně, většinou nepolitiky. Toto uskupení se jmenuje Nejlepší strana. Dne 12. 9. 2010 většina členů nynější parlamentní komise, v jejichž čele je soudce nevyššího soudu Pall Hreinssen, chce, aby viníci krize byli potrestáni zvláštním tribunálem. Poprvé v historii Islandu dojde k soudu politických a vládně ekonomických činitelů. Vina je vyjádřena pádem islandské měny vůči euru z 1 : 50 na 1 : 250.


Poté však GB a Nizozemí opakovaně naléhá na obyvatele Islandu, aby zaplatili onen dluh. Ti následně odmítají a nalézají způsoby, jak dostát svému postoji. Avšak tyto země budou chtít dluh vymáhat soudně.


Února 2011 islandský lid zvolil své osobnosti do ústavodárného shromáždění předkládající návrh nové ústavy, která musí být schválena parlamentem. Tvořila se za pomoci komunikace s tisíci lidmi na sociálních sítích typu facebook, nebo twitter. Lid a tato komise se snaží ustanovit takovou ústavu, která by příště zamezila proběhlým nespravedlnostem. Jsem na ně hrdý když to jde Islandanům, půde to i Čechům!


Jestli se vám článek líbil, tak vám tímto nabízím přehled o všech nově vydaných, včetně dalších informací:

Autor fotografie: Álavaro Zarzuela
Zdroje:Toto školství je organizovaný zločin vůči svobodě myšlení

21. března 2016 v 9:32 | Mikoláš Chromík |  O retuši současnostiDobrý den,


dnes přicházím s pravou tváří našeho školství. Hodně lidí, včetně mě, až dosud mělo školy za instituce, které pomáhají rozvinout studentovy dovednosti a naučit potřebným věcem pro to, aby se uchytili v tomto tržním světě. Avšak já jsem živoucím svědkem toho, že toto poslání se plní možná tak jen na 10 %. Naše školství je nakažené nechutnou, samo-vyžírající se plísní.

Dnešní střední školy jsou hlavně podnikatelské subjekty, jejichž manažeři - ředitelé, lobují pro své teplo pod zadkem. Nebudu jmenovat, na které škole jsem studoval (každý může zapátrat na google), ale jeden nejmenovaný učitel, nám o jedné zajímavé prohnilosti pověděl. Říkal, že na učebnu, ve které jsme tehdy seděli, byla přiřazena dotace 1 200 000 Kč. Na zařízení, které učebna obsahuje, bylo použito pouze 500 000 Kč. Myslím, že lidu Českému, nemusím moc vysvětlovat, co se stalo se zbytkem.

Korupce je jedna věc, ale u toho nekončím. Účastnil jsem se mnoha soutěží, teprve nedávno mi přišlo na vědomí, proč tyto soutěže existují. Jsou v podstatě v uzavřené komunitě středních škol, teď jakožto absolvent se můžu zúčastnit maximálně nějakého běhu po parčících, což s mým zdravotním stavem nepřipadá v úvahu, takže nezájem. Začalo mi docházet, že to jsou jakési burzy škol, podle toho, jak se reprezentant dané školy (student, účastník soutěže) umístí, tak tak silný argument získá "manažer školy" pro to své lobování.

Dokud jsem vyhrával, to co jsem vyhrávat měl, tak mi tleskali. Avšak jednou jsem se pokusil vymanit z tohoto systému, o kterém jsem já hlupák neměl moc ponětí. Zkráceně řečeno, chtěl jsem začít podnikat v oblasti vzdělávání, předmětem byly specializované představení, jejichž témata by se týkala astronomie. Jenomže v důsledku výše uvedených záležitostí můj počin vyhodnotili jako risk pro jejich byznys, mě sepsuli jako blbečka a můj projekt pečlivě zadupali do země. (Mám hodně záznamů, které by mi to dosvědčily…)

A i když někteří učitelé by mi rádi pomohli, museli mě na místo toho, na popud ředitele/ředitelky trestat, jinak jim samotným hrozilo kárání a ohrožení své pracovní pozice.

Poté, jsem se zúčastnil ještě jedné soutěže (esejisticko-prezentační), díky které se rád vracím do Olomouce, protože subjekt, který ji pořádal, nepatří do systému středních škol. Vyhrál jsem první místo hned ve dvou kategoriích a třetí místo v kategorii další. Pořadatelé se mile více dívaly na mě, že to byla moje práce, než na to, z jaké střední školy jsem.


Nedávno jsem si vzpomněl, že se k tomu připletl novinář, který se mě ptal na mou práci a poté na to, z jaké střední školy jsem pufff ….., a tehdy mi to docvaklo, proč se do toho tahá název nějaké instituce, když to byla moje práce?!

Abych to nějak zakončil - školy zavedením obchodnických moresů ztratily svůj význam, jako instituce vzdělávání, i jako poslání a z učitelství na středních školách zhotovili "žoldáctví za rohlík". Školství středních škol je akváriem soupeřících dravců. Jeden další, nejmenovaný učitel, se mi přiznal, že to s jakou chutí učí, je ovlivněno velikostí jeho žoldu. To vám řekne člověk, kvůli kterému si Vy rodiče, utahujete opasky, aby se vaše dítě mohlo něco naučit (a pak se naučí spousty žvástů, které v 80 % na trhu práce nikoho nezajímají), mezitím co on si jezdí do práce v hezkým fáru.

(Dodatek 6. 2. 2017 - Věci se mi již trochu více ujasnily, všechny jmenované problémy jsou způsobené jedním podstatným - že školy jsou řízené státem. Jedině soukromé školství, které je vystaveno tržním tlakům konkurence má potenciál nabídnout žáku skutečně kvalitní vzdělání podle jeho požadavků. Špatně jsem si vyložil příčinu jevů, které jsem popsal v tomto článku. Dnes považuji státní školství za největší zločin proti člověku a dětem. Je to to největší zlo, které vzniklo a stále přežívá v našich zemích.)Fotografie z mé skutečně nejmilejší soutěže, na kterou mám hezké vzpomínky. Jméno autora této fotografie v opatronosti neuvádím.

Jestli se vám článek líbil, tak vám tímto nabízím přehled o všech nově vydaných, včetně dalších informací:
Zdánlivě nepochopitelné chování žen

17. března 2016 v 11:34 | Mikoláš Chromík |  O životěDobrý den přeji, milí čtenáři!


Tento článek věnuji situacím, ve kterých my muži narážíme na zdánlivě nelogické rozhodnutí žen. Je to ten případ, kdy se proti nám ohradí na základě nějakého nesmyslu, protože pravý důvod, který je (doufám) oprávněný, skrývá.


Potíž je v tom, že my muži nejsme sto tuto malou nástrahu prohlédnout a opět docházíme k subjektivnímu přesvědčení, že ženám nerozumíme a nikdy rozumět nebudeme. V důsledku tohoto pak mylně považujeme tuto ženu za hloupou a je mi jasné, že v takové situaci bychom použili ostřejší slovo, ne-li slova. Příčina této slepoty opět vězí v našem egu, každý jsme totiž v hloubi duše přesvědčeni, že jsme dobří a dokonce i o něco lepší než všichni ostatní, nicméně to někdy nepřiznáme. A proto nás ani nenapadne, že pravý důvod tohoto aktu je mnohem vážnější a možná i serióznější.

Takže žena se může také chovat logicky a maskovat to …


Nevím jak vy, ale já nad tím žasnu (It's a Trap!!!). Je to intrikánský mechanismus, který ji dělá mnohem nebezpečnější, než jak by se mohlo zdát, že jde jen o květinky (dámy, myslím to vážně, je to poklona).


A abych z toho vyvodil alespoň nějaké pozitivum pro nás muže, je to, že nám tato pravda získá nadhled, a zmírní tak případné trápení ať už v přítomnosti, nebo budoucnosti. Budeme vědět, na co si příště dávat pozor ať už při jednáních, nebo v osobním životě a pozorněji zkoumat to, co od života obecně skutečně daná osoba vyžaduje. Pakliže pocítíme zklamání, víme, že máme jít úplně opačným směrem. I dobré vlastnosti mohou být nenáviděné. Když jsme v takovýchto případech těmito reakcemi obklopeni, tak je jejich množství mírou naší "kvality".

Tento článek doplňuje jiný: Na programu civulizace: Změna!

Jestli se vám článek líbil, tak vám tímto nabízím přehled o všech nově vydaných, včetně dalších informací: