Případ: Noční klid

29. června 2016 v 9:37 | Mikoláš Chromík |  O společnostiDobrý den přátelé!


Dnes (28. 6. 2016) jsem byl na hlavním stanovišti městské policie v Hranicích. Důvod, proč jsem tam šel, byl ten, že mě zajímalo, jestli registrují ten kontinuální kraval, který musí snášet obyvatelé bytových domů v centru města Hranic. Pro vás, kteří nejste z Hranic, a jste třeba z obdobně středně malého města, vám o vývoji této kauzy, budu poskytovat nové zprávy ihned, jakmile se ke mně dostanou příslušné relevantní informace, abych vám nabídl inspiraci a návod, jak případně řešit tento problém u vás. Víte, řeším to kvůli tomu, že nežiji ve větším městě, jako je Brno, pokud se tam člověk nastěhuje, tak přirozeně s hlukem počítat musí, ale v těchto menších městech by se dle mého názoru hluk regulovat měl.

No, … takže, abych se vrátil k tomu, co jsem se od pana policejního operátora dozvěděl. Ano, registrují problémy s rušením nočního klidu a ano, uvědomují si, že se jedná o závažné zasahování lidí opojených alkoholem do práv lidí, kteří chtěli v klidu spát. Když mi tuto informaci sdělil, tak mě to velmi uklidnilo a věděl jsem, že je to člověk, se kterým lze o problému rozumně konverzovat dále.

Ujistil mě, že není problém zavolat, když mi někdo před barákem dělá randál, a že policie je povinna takový požadavek řešit. Když přeskočím pár odboček, než jsme se dostali skutečně k tomu, co jsem chtěl slyšet, tak mi v souvislosti s tím ještě sdělil, že čím více bude mít daný výtržník záznamů, tak pak následně, po určitém kritickém počtu těchto záznamů, bude jeho trest vůči porušování našich práv vyšší než doposud a příště si to možná rozmyslí.

Tak nějak jsem mu na to odpověděl, že to je sice zajímacé, ale problém, kvůli kterému tu jsem, to nevyřeší, protože rušení nočního klidu probíhá v ulicích kontinuálně, jinak řečeno imr vére, jeden speciální vyřešený případ, tento problém neeliminuje. Strážník by v praxi prostě přišel a odešel a hluk by byl dál.

Pan policista, se kterým jsem to probíral, mi prozradil, že mají na udržování pořádku v celém městě asi jen 20 policistů!!! A plus k tomu nejsou sto dodržovat ustanovené vyhlášky o nočním klidu z důvodů vnitřně organizačních. Tak prostě mi začalo docházet, že tento problém se nekontrolovatelně rozrostl právě z nedostatku péče státní správy o dostatečnost prostředků k příslušné funkci městské policie vůči velikosti jejich odpovědnosti, která se rozléhá nad městem.

Pak mě zajímalo, jestli evidence těch záznamů o výtržnictví může vyvolat určitý připomínkový tlak na státní správu, že to je třeba nějak řešit. Bylo mi nepřímo naznačeno, že by to mělo asi jen vážně minimální význam z tohoto hlediska a že nejvyšší právní vliv bude mít petice přímo starostovi.

Nooo já jsem tušil, že úřad v tomto systému vlády bude potřebovat nějaký papír, aby to pochopil, že je třeba s tím něco dělat. Nicméně státní správa to zkrátka musí řešit, podle mě právo na nerušený spánek, který nám už tak dost ruší takřka neřešitelné světelné znečištění, má o mnoho základnější prioritu, než právo se jednou nebo dvakrát do týdne zežrat jako dobytek a dávat o tom hlasitě zprávu světu na ulici. A tohoto názoru já se nevzdám, takže pokud bydlíte v Hranicích v centru, můžete očekávat, že na vás zazvoním s žádostí o podpis takovéto petice. Opět připomínám, že o vývoji tohoto případu vás budu informovat, jakmile budu mít k dispozici nějaké ty další informace.


Mnoho informací dávám jen na facebook, takže jestli máte zájem, tak vám zde nabízím odkaz:


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama