Tak proč tu jste?!

26. července 2016 v 14:23 | Mikoláš ChromíkDobrý den přátelé!


Píši, protože má duše volá po něčem, co v naši společnosti chybí. V blízké budoucnosti mám v úmyslu dělat i víc než psát, ale psaním to v těchto případech asi začíná vždycky. Píšete, protože si jinak nemůžete pomoci a ano, je to vlastně ono volání duše, doufáte, že ho někdo uslyší a bude s vámi sympatizovat. A co že to vlastně mé duši chybí?

Přál bych si, aby všichni brali svou práci vážně, ku prospěchu společného kolektivního cíle - mít spokojenou a vzdělanou společnost. Vy kdo máte v moci měnit svět k lepšímu jakkoliv malým dílem a neberete tuto práci vážně, popíráte smysl své existence. Všichni si můžeme říci otázku: "Tak proč tu jste?".

Píši, protože bych si z duše přál napravení dávného a nejvíce ohavného zločinu vůbec. Někdy někdo vynaložil velké úsilí na to, aby oddělil v člověku vědomí (rozum) od podvědomí (duše). V praxi se to poté projevuje tak, že je člověk schopen přehlučit hlas srdce, zatím co rozum prospěchářsky propočítává na základě získaných dat a zkušeností to, co se mu zrovna hodí, nehledě na poslání.

Nejen že tak ztrácíme identitu jako jednotlivci (duše je totiž to, co nás určuje jako jedinečné bytosti), ale funkčnost celé společnosti je tímto degradovaná. Přál bych si zde mít doktory, kteří mají reálný vztah k pacientovi, aby z něj nedělali pokusný a pozorovaný objekt. Bylo by krásné, kdyby usilovali pro pacienty přesně o takovou péči, o jakou by usilovali u svých příbuzných a aby smrt nevnímali jako bezpředmětný úkaz, i když jí mohli nějakým způsobem zabránit. Máme doktory, kteří léčí málo, neefektivně a když nemají, co na vás vyléčit (i když máte nějaký problém), tak si vás drží, protože jste pro ně položkou, která vydělává.

Přál bych si zde mít učitele, kteří by měli vztah k učení a ve svém vlastním zájmu znali více, než jim nařizují osnovy. Přál bych si, aby učitelé nezesměšňovali a psychicky netrestali žáka, který se ptá na víc, než je v osnovách. Nebo se snaží něco podniknout na vlastní pěst v oboru vzdělávání. Pak tím tuplem popírají smysl školy.

Pak nad tím vším bych si přál, abychom zde měli politiky, kteří naslouchají lidem a kteří udělají podmínky pro to, aby každý z nich mohl brát svou práci vážně. Spíše naslouchat než mluvit, o to běží. Zlomky pravdy se nachází v každém z nás, nikdo dobrovolně nežije ve světě vystavěným ze lží. Pokud politik přestane mluvit a přesvědčovat druhé (vnucovat silově svůj názor), ale začne naslouchat, pochopí, že může souhlasit s postojem člověka, který hned zprvu chtěl zavrhnout. Bylo by však ještě krásnější, kdyby toto zjištění bral vážně a jednal on a nikoliv, že to hodí o orgán výše a zbaví se tak odpovědnosti. Tím opět popírá smysl existence sebe sama, to proto pozorujeme destruktivní chování lidstva.

A vlastně jsem začal psát kvůli těmto destruktivním projevům, i když jsem v tom neměl jasno a asi stále nemám. Jeden článek za druhým je mým myšlenkovým postupem v definicích těchto problémů. Psaní beru vážně, protože je to pokus o popis toho, co se mi intuitivně snaží srdce říci. Kolikrát je takový vjem tak složitý a neznámý, že jedna strana nestačí. Pro mě je srdce bez umění slova nevyužité, slovo ryzím je privilegiem člověka a proto umění slova dělá člověka člověkem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Elle Elle | Web | 27. července 2016 v 19:55 | Reagovat

Zajímavý blog, zajímavé názory a články k zamyšlení.
Hodně štěstí a chuti do psaní, přeji.

2 Nicolaes Nicolaes | 27. července 2016 v 23:22 | Reagovat

[1]: Děkuji, určitě, mám toho pořád co říci :-) ... nyní momentálně začínám pracovat na novém, ryze vlastním, webu a videích ...

3 Jana Jana | E-mail | Web | 28. července 2016 v 13:19 | Reagovat

Myslím, že celý vztah k .... (doplň dle libosti) je dnes založen na penězích a inančním ohodnocení. Já dělám chůvu kočkám z lásky. Výdělek v tom není, ten sotva zaplatí benzín .. :)

4 Nicolaes Nicolaes | 28. července 2016 v 16:10 | Reagovat

[3]: ano, peníze jsou tou věcí, které se berou vždy vážně narozdíl od duševních pohnutek. Je to opět ono - rozdělení hlasu rozumu a srdce.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama