Vyřeš minulost!

30. července 2017 v 11:42 | Mikoláš Chromík |  O životě
Býval jsem ještě do nedávna jedním z těch, co si mysleli, že svou minulost nemusí řešit. Nerad vzpomínám, moje sračkami prolezlá minulost mě deptá, ale nedávné události mi dokázaly, že se v ní musím pěkně vyrochnit a všechno tak nějak urovnat, aby mi už nedělala problémy. Pochopil jsem, že mě může ovládat, zaslepit mé vnímání a pak i ohrozit to, na čem mi skutečně záleží.

Vzpomínky vyvolávají pocity a pocity nás ovládají, aniž bychom si to uvědomovali. Jsou milionkrát silnější, než racionální myšlenka, pokud se je budete snažit zadržet silou vůle, vyčerpá vás to a nakonec vůbec nejste schopní dodržet to, co jste si předsevzali. Proč člověka napadne si dát pivo, nebo čokoládu? No právě proto, že tyto věci kompenzují nějaký citový deficit. Čokoládu často jíme, když se třeba cítíme nějak mrzutí, prostě třeba z nedostatku dobrého společenského kontaktu. A proto musíme přijít na to, co tyto pocity vyvolává, abychom se mohli ovládat sami, v podstatě se jedná o prohloubení svobodné vůle.

Funguje to i opačně, když se s někým bavíte a on vás třeba nějakým způsobem nudí, či nebaví, tak vám ten pocit z toho vyvolá tisíce vzpomínek, které jsou spojené s podobnými trapasy. No a pak vám ten člověk může připadat o dost podivnější, než ve skutečnosti je, protože vzpomínky z minulosti tento pocit umocní. Mysl nám doslova lže, že to, jak se chováme teď, je prostě správné a přes to nejede vlak. Přemýšlím, že takto definuji aroganci, která může přerůst v neurotičnost. (A naopak, když se s někým bavíte a on vám dává na jevo nějaké pohoršení, můžete za tím vidět tuto jeho špatnou minulost a nemusíte se tedy obviňovat, že jste řekli něco špatně.)

Především je třeba dát si pozor na záležitosti, které s vámi v minulosti nějak dokázali manipulovat. Může vás to dohnat a pak se lidi, kteří vám důvěřují, okolo vás podiví, že se najednou chováte jako idiot. Tak, jak vás neznají, tak se chováte, překračujete své ctnostné zásady. Když vás na to upozorní, myslíte si, že to jsou oni, co mají problém, no, to je prostě arogance.

Jedná se především o situace, kdy jste někoho dříve znali a měli na něj citové vazby, zdůrazňuji to citové v kontextu s celým článkem. Najdete si vše možné výmluvy, konstrukce, kterými ospravedlňujete své předešlé jednání. Tak o to více ohrožujete své vztahy v přítomnosti. Dokážou vás tak zachytit, že to v ostatních prohloubí nepochopení a překvapenost nehezkou.

Co dělat s takovými manipulátory? Umím to jedině tak, že vymažu po nich všechny stopy, smažu je ze svého života bez rozloučení, kdybych se s nimi loučil, tak by to bylo nebezpečné, oni dokážou tak hrát na city, že udělají všechno proto, aby toto malé společenství udrželi. #Kyvadlo (koliktivní program zprostředkující vazby mezi živými soustavami) ... to udělá všechno pro své udržení za cenu ztráty zdravého rozumu.

Důležité je včas je identifikovat a nic si nenalhávat. Každý občas udělá chybu, všichni to pochopí. Přeci je pořád důležité být sám sebou, věřím, že na to vždy přijdeme. #Autenticita

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sue Sue | Web | 30. července 2017 v 21:59 | Reagovat

Minulost a vzpomínky, nejhorší věc.. super článek :-)

2 Nicolaes Nicolaes | 30. července 2017 v 22:01 | Reagovat

[1]: Děkuji za reakci :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama