O psaní

3. září 2017 v 11:54 | Mikoláš Chromík |  O životě
Psaní je úžasný mentální nástroj. Urovnává myšlenky tak, abyste s nimi mohli dále pracovat a využívat je prakticky ve svém životě. V začátcích, když člověk píše, je to ovšem jinak. To se člověk soustředí, až příliš na to, aby nenapsal nějakou blbost. Aby nedělal příliš velké, do očí bijící, stylistické či jiné chyby. Já jsem esejista, vyplynulo to úplně přirozeně. Psal jsem, psal a psal, aniž bych věděl co a potom, jakmile to po mě četl člověk znalý jazyka, mi řekl, že jsem esejista jak vyšitý, a že se mu právě eseje, jako styl nelíbí. Víte, právě tak to často bývá, někdo jemně naráží a mírně ztrapňuje to, co děláte a to je právě to, co máte dělat. A může to být cokoliv, je zajímavé si těchto narážek všímat.

Jakmile si ale vycvičíte, tak nějak automaticky, svůj styl, tak se dějí zajímavé věci. Já již píši úplně automaticky, nehledím na kontext, prostě píši a stejně to dává smysl, pak se jen vždycky kouknu výše a jsem překvapený tím stylem "To jsem napsal já?!". Ale to není ta nejzajímavější věc, vůbec tou nejzajímavější věcí je, že když píšete o daném problému, přichází do vaší mysli nové informace, které tam předtím nebyly a ještě to tedy obohatí vaši znalost problematiky. A to aniž byste cokoliv četli, nebo pozorovali! To je prostě fantastické! Proto mám pro psaní neuvěřitelně velkou vášeň a v podstatě není den, kdy bych něco nenapsal, již píši do šuplíku, protože bych tím blog jen zahltil a nebylo by to čtenářsky efektivní.

Psaní tedy má zvláštní spirituální význam. Něco zvláštního, pod povrchem, se děje něco, pro co nemáme racionální vysvětlení. Obzvláště abstraktní psaní přináší tyto plody. Možná nevíte úplně co myslím, a tak vám tedy podám originální příklad:

"Mé srdce je jako pec, ve které hřmí o to více, čím více lásky do něj přikládám a zář této radosti, která z této peci vychází, osvětluje svět, jako maják pro lodě života ostatních. Přikládám stále více, o co více tě vidím a poslouchám tě, čím blíže mě necháváš jít ke svému srdci, tím je bouře v mém srdci silnější a světlo majáku jasnější. Skrze tebe počíná to krásné, co mě nutí ve své duši stavět tu nejkrásnější zahradu, do které lidé přicházejí a ano, je tam i přístav. Září radostí počíná vše, po čem toužíme, to, v čem se skrývá vše, co nám mění život …"

Jsem si jistý, že kdybych pokračoval dál, něco by přišlo, myšlenka, informace, o které jsem předtím nevěděl. Říkám tomu abstraktní obrazy a mám v šuplíku daleko abstraktnější psaní, čím více jste schopní obrazněji psát, tím lépe. Já zde píši často s určitou mírou technicismu, to proto, aby bylo jasné, co myslím, aby se to dalo uchopit a prakticky použít se vašem životě.

Nakonec se ze psaní stává upřímný vhled do vaší duše a je to právě ona, co přináší ty neznámé informace z tzv. prostoru variant. Tam je vše, je to nekonečno, ze kterého můžeme čerpat. Všechna velká díla, ať už matematická, nebo umělecká, pocházejí právě odsud. Einstein se sám přiznal, že to nejradikálnější, co ho přivedlo ke konečné definici obecné teorie relativity, přišlo, jako by mu to někdo pošeptal. Tedy nééé, že by na to sám svým myšlenkovým úsilím přišel, ale v momentě, kdy vypl to k němu prostě přišlo. No, podvědomí, ve kterém se skrývá naše duše, stáhla tu danou informaci.

To je prostor variant, a nejsou tam jen informace, ale i situace a věci. A ty přicházejí právě na základě souhry srdce a mysli do naší reality, ale o tom se bavím v jiných článcích. Transurfing a ovlivňování reality myšlenkovými obrazy přináší do našeho světa věci, vše, z prostoru variant.

Cesty duše jsou nevyzpytatelné a každý máme svou a jednou u nich pro mě je psaní. Nicméně plánuji, že svůj styl změním více do abstraktna, mám pocit, že poslední dobou, ne že bych psal, tak jak bych tvořivě skutečně chtěl, ale že spíše zvracím …


Plánuji ještě poslední článek, který bude shrnovat vše podstatné, co jsem za 2 roky soustavného hledání mé životní filozofie, která mi umožňuje jakýsi nadhled a porozumění, sebe-řízení, abych to já, i vy, abychom to měli stále při ruce. Přehledně, abychom se neztratili. Život jde dál, život chce, abych šel dál.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama