Hloupé zvyky a děti

6. prosince 2017 v 18:46 | Mikoláš Chromík |  O společnosti
Proč tentokrát nazabrousit do našich zvyků, či tradic? Ty často jsou mimo hranice lidského rozumu, pokud si představíte, že je neznáte a skutečně se nad nimi zamyslíte, jestli to máme zapotřebí. Vemme si třeba takového Mikuláše.

Mikuláš jako takový je fajn, byla to skutečná postava, která může být pro nás jakýmsi vzorem štědrosti. To je v pořádku a bylo by v pořádku mít svátek založený na tomto principu. V čem vidím ale problém, jsou čerti. Nevím která vydrbaná hlava se může vědomě bavit tím, že nějaké dítě bude děsit k smrti nějakými nelidsky vypadajícími zjevy.

Poslední dobou se zabývám otázkou víry, co to je a zda je vůbec potřeba něco takového, jako víra. Můj výzkum prozatím většinově dochází k tomu, že víra, tak jak ten pojem obecně chápe většina lidí, je jakási iluze, která zkresluje realitu a začínám ji považovat spíše za defekt, který v přirozeném stavu člověka nemá co pohledávat. Mám podezření, že právě ze zvyků by tento problém mohl pramenit.

Na tu myšlenku mě přivedla matka (věřící, nekatolík). Na moji námitku, kterou jsem vyjadřoval, jak se mi tento zvyk zdá nerozumný, mi odpověděla "je dobré, aby děti něčemu věřili..." To mě přivádí k jedné mé dřívější myšlence, že náboženská víra (její potřeba) plyne ze strachu, nikoliv z touhy po životě, nebo upřimném obdivu k němu.

Ptám se jednoduše, je pro nás skutečně žádoucí, aby děti věřili v nadpřirozené bytosti? Snad abychom jim ukazovali realitu, že dobro vždy vítězí a ti zlí budou potrestáni? Tak zaprvé, chceme seznamovat děti s realitou za pomocí nadpřirozených postav?! Za druhé, neměli by děti vědět, pokud se bavíme o realitě, že nemůžeme čekat na čerty, pokud jsme svědky bezpráví?

To jsou závažné záležitosti, pokud se bavíme o vlastnostech a důsledcích víry jako takové, dnes máme okolo sebe spousty jakýchsi kolektivních postojů, které bychom mohli označit za nenáboženské víry. V praxi mezi náboženskou a nenáboženskou vírou není rozdíl, problém je v tom, že si člověk není vědom toho, že něčemu věří, pokud to, čemu věří nenese nějaký souhrný název toho náboženství. Dnes věříme mediím a státu - to jsou novodobá náboženství. Všechna tato novodobá náboženství ospravedlňují své působení prostřednictvím strachu.

Myslím, že tady, přímo na dětech můžeme pozorovat, jakých nesmyslů se dopouštíne nejen na nich, ale i na sobě a že je možné vypátrat příčinu všech možných duševních chorob, které jsme na sebe přivlekli. Věřím totiž, že žijeme v době, kdy se pomalu rozebíhá tzv. proces duševní rekonstrukce člověka. Z temnot dějin by se mohlo konečně vynořit lidstvo, které pozná a pochopí význam svobody a nenechá si ji nikým, ani státem vzít (nemožné bez duševní rekonstrukce). Lidstvo, které nebude znát nedostatek, protože nad hloupostí budou vítězit ti nejlepší z nás, kterým rozvážeme ruce.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 6. prosince 2017 v 20:00 | Reagovat

NEmyslím si, že to má děti učit, že když vidí bezpráví, mají čekat na čerty. Ale že když budou zlobit, tak to na ně praskne a autorita - čert si je za to odnese. Což je hezké připodobnění, kdyby lidi věřili, že když budou porušovat zákony, tak to na ně praskne a odnesou si je do báně, tak je neporušujou. Ovšem děsit k smrti zjevy s gumovou maskou, prakticky si domů pouštět skoro krampusáky a bavit se tím, jak dítě vříská, zatímco je taženo ven, to je na hlavu.

2 Mikoláš Chromík Mikoláš Chromík | 6. prosince 2017 v 20:53 | Reagovat

[1]: Nevím, proč by tomu měli věřit, buď spravedlnost funguje, nebo ne, nadpřirozené bytosti bych do toho netahal

3 Lee Lee | 6. prosince 2017 v 20:56 | Reagovat

Nejde o děšení, ale o to, aby si děti uvědomili, že některé věci jsou špatné a nedělají se. Alespoň tak jsme u nás Mikuláše vždy chápali. Je to zkrátka obdoba zpovědi pro malé děti.

A nemyslím si, že potřeba víry plyne ze strachu, spíše z touhy po smyslu, která mi přijde velmi přirozená.

4 Mikoláš Chromík Mikoláš Chromík | 6. prosince 2017 v 21:02 | Reagovat

[3]: Takže místo toho, abychom jim to vysvětlili, nebo aby na to přišli klasicky zkušenostmi (i proto jsou právně bezúhonné) tak je přivedeme ke zpovědi? Víra plyne ze strachu, proč byste ji jinak potřebovali?

5 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 6. prosince 2017 v 21:04 | Reagovat

Na začátek bych ráda řekla, že český čert má pramálo něco společného s ďáblem jako takovým- spíš má blíž k nějakým lesním nadpřirozeným bytostem jako je hejkal, bubák, bludička...
A obecně (ať už v pohádkách nebo kultuře obecně) je v Česku vyobrazován jako docela neškodné, veselé stvoření, které má postrašit jenom trochu.
Jako jasně, že se to může zextrémizovat jako průvody čertů u našich rakouských sousedů anebo nějací pitomci, kteří chodí do domů na malé děti.

Já bych v tom neviděla velký problém. S tvoji maminkou bych souhlasila v tom smyslu, že je dobré aby něčemu děti věřily, protože žijí v době, kdy jim rodiče už nevypráví a nečtou pohádky, ani jim nezpívají a neučí se s nimi říkadla, takže tam chybí ten častý kontakt s pohádkami a podobnými útvary, které v sobě skrývají jakýsi morální podtext. A když to nedělají rodiče, musí možná jednou ročně přijít nějaký čert a pohrozit.

Hele, já ti nevím. Já jsem jako malá byla zásobená pohádkami, říkadly a vším možným, co obsahovalo kdejakou nadpřirozenou potvoru a asi jsem na ně i věřila (aspoň chvilku) a musím říct, že dnes díky tomu mám v hlavě slušný přehled o našem folklóru, alespoň v této oblasti. A to už jen tak někdo v mém věku nemá.

S tou otázkou víry- a kdy se lidé při víře nebáli? Nevím jaké máš povědomí o Starém zákoně, ale tam ten Bůh je na ně dost drsný a nemazlí se s nimi- a nemyslím si, že to u všech Židů by byla osobnost nastavená tak, že "i tak svého Boha miluji, protože je právě takový".
A u křesťanství je to v praxi podobně- pilíře víry byly použity do prvních světských pravidel a zákonů a lidi se občas rozhodli sekat latinu právě proto, že se báli pekla nebo jiného trestu, které mohlo přijít prostřednictvím božího zásahu anebo rukou někoho "bohem povolaného".

6 Mikoláš Chromík Mikoláš Chromík | 6. prosince 2017 v 21:15 | Reagovat

[5]: Znalost to může být obdivuhodná, proč ne. Souhlasím, že je problém ve výchově, ale nahrazovat to něčím takovým, nezdá se mi, že je to dobře. Člověk by měl vědět sám kvůli sobě, proč neporušovat něčí práva, protože je chce i on sám. To neumíme reálně opodstatnit podstatu práva? To zavání méněcenností, o které jsem již psal.

7 Lee Lee | 6. prosince 2017 v 21:26 | Reagovat

[4]: Právo s tím přece vůbec nesouvisí. Vysvětlování je součást výchovy, stejně jako vedení k lítosti. Děti by přece neměly jen vědět, že je něco špatně, to ví i psychopat, ale také cítit, že je to špatně.
Zpověď je dar, proto ji nemohu nikomu upírat, nejméně ze všech svému dítěti.

Jestliže Bůh je, pak potřebujeme víru, abychom se dotýkali pravdy. Nemůžete mluvit o víře a nevzít v potaz Boha. Věřící se buď mýlí, nebo mají pravdu. Rozhodně ale nevěří jen, aby v něco věřili.

8 Mikoláš Chromík Mikoláš Chromík | 6. prosince 2017 v 21:31 | Reagovat

[7]: Mohu se seznamovat se skutečností - pravdou a Boha v potaz nebrat :-) .... právo s tím souvisí hodně, protože to v podstatě kopíruje obrysy toho, co považujeme za špatné. Strašit děti nadpřirozenými bytostmi, protože si myslíte, že je něco špatně, nevím no.

9 Mikoláš Chromík Mikoláš Chromík | 6. prosince 2017 v 21:38 | Reagovat

[7]: V podstatě tím říkáte, že aniž by dítě něco provedlo, tak je špatné, odtud ta méněcennost.

10 Lee Lee | 6. prosince 2017 v 22:08 | Reagovat

[8]: "Mohu se seznamovat se skutečností - pravdou a Boha v potaz nebrat".

Ano, pokud neexistuje. Pokud existuje, něco zásadního (resp. to nejzásadnější) ze skutečnosti vám uniká, to je vše, co se snažím říci.

Právo skutečně kopíruje naši představu o morálce, ale ne důsledně. (Do některých věcí si nenárokuje mluvit, což je, myslím, dobře.) V zásadě dle mého právo zasahuje tam, kde selhalo svědomí, tj. supluje něco, co mělo být už v člověku. Nechci, aby se ten, koho vychovávám, pouze držel v mezích zákona, ten ho jen odrazuje od velkých zel, ale neudělá z něj dobrého člověka.

Nevím, zda vám rozumím, když píšete, že tvrdím o dětech, že jsou špatné, aniž něco provedly. Mikuláš je přece hlavně o tom, že dobré skutky vždy převáží nad těmi špatnými. (Dětem jsou předneseny jejich špatné vlastnosti a poté jejich dobré, čímž je jim mimo jiné dáno najevo, že všechno dobré, co dělají, je vidět, a že se to cení.)

11 Mikoláš Chromík Mikoláš Chromík | 7. prosince 2017 v 18:34 | Reagovat

[10]: Co je dobré, či není, na to dítě musí přijít samo, právo je tu jen jako pojistka, abychom mohli jako společnost fungovat.

Že se to cení? Kdo to cení? Dítě by mělo vědět, že bez naší činnosti dobro není, že bez ní zlo vítězí. Jinak mi jde především o to, že mi nepřipadá na místě v dětech vyvolávat jakýkoliv strach něčím, co má představovat nadpřirozenou bytost, pak v nich jen podporujeme deziluze, ze kterých se bude horko těžko dostávat v dospělosti. Neuvědomujeme si, jak dalekosáhlé důsledky má naše výchova, psychologické důsledky.

Ať už bůh existuje, nebo ne, poznání světa by nemělo ovlivňovat to, že v tuto existenci věřím, nebo ne, to bychom se vrátili zpět do středověku a odmítali tvrzení, že Země je kulatá a obíhá okolo Slunce.

12 Raja Luthriela Raja Luthriela | Web | 1. ledna 2018 v 15:01 | Reagovat

No jo, to je ta výchova strachem. "Když budeš zlobit, odnese tě čert. Když budeš po setmění venku, odnese tě UFO, Když nebudeš odědvat, odnese tě Polednice, když nebudeš poslouchat seřežu tě. Výchova dítěte vlastně vypadá tak, že se k němu dospělí chovají jak k nějaké méněcenné bytosti. Vyhrožuje se mu a taky lže. Z toho pak vznikají malí neurotici, kteří se pak i v dospělosti bojí nějak projevit.
Proto taky žádné děti nechci. Nemám žádný vzor, jak se k nim chovat správně.

13 Mikoláš Chromík Mikoláš Chromík | 2. ledna 2018 v 10:52 | Reagovat

[12]: Přesně tak, mluvíte mi z duše :-) .... Nicméně co se týče toho vzoru, čtu zajímavou knihu momentálně, která se i tohoto tématu týče, jmenuje se "7 návyků skutečně efektivních lidí". Ale také se mi do dětí nechce, mám problém se postarat už jen sám o sobe :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama